• Zmniejsz czcionke Powiększ czcionkę Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
  • Zwiedzaj
    i słuchaj

    Już od średniowiecza królowie i ksiażęta nadawali miastom przywileje mennicze, aby pomóc im w rozwoju gospodarczym, często w nagrodę za pomoc w bitwach i wojnach. Wschowa nie była wyjatkiem – zgodę na bicie monet w miejskiej mennicy dostała od księcia Jana na Ścinawie w XIV wieku, a kolejni królowie ten przywilej potwierdzali.

    Niestety nie wiemy, jak wyglądały najstarsze wschowskie monety, ale MZW ma bardzo bogate zbiory numizmatów, z których wiele było wybijanych we Wschowie. Na zwiedzające muzeum dzieci czeka w gabinecie numizmatycznym kącik edukacyjny. Podczas gdy dorośli będą oglądać kolekcję monet Tobie proponujemy malowanki, stempelki, grawerunki – wszystko to związane z tematyką wschowskiej mennicy :) Miejsce to powstało dzięki wsparciu finansowemu mecenasa gabinetu numizmatycznego, którym od lat jest Bank Spółdzielczy we Wschowie. Dzięki tej współpracy powstały też dwie książeczki: Z dziejów mennictwa we Wschowie - zawiera ona historię wschowskich mennic, opracowanie znaków menniczych i bogaty materiał ikonograficzny, a także dla dzieci: Jak dawniej we Wschowie monety bito! - historyjka z kolorowanką i ciekawymi zadaniami. Publikacje można nabyć w muzealnych sklepikach.

    Trojak Zygmunta III Wazy wybity w 1601 roku w mennicy królewskiej we Wschowie. Trojak to srebrna moneta polska o wartości 3 groszy.

    Czy wiesz, dlaczego monety są okrągłe?
    Odpowiedź jest prosta – wynika to z wygody użytkowania – aby nie kaleczyły rąk, nie wyginały się ani nie niszczyły ostrymi kształtami sakiewek, w których były przechowywane.