• Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionke Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
 • Zwiedzaj
  i słuchaj

  Przechodząc przez drzwi znajdujące się po lewej stronie makiety, znajdziesz się w sali poświęconej Wschowie w czasach panowania dwóch królów: Augusta II i Augusta III, którzy w mieście często bywali. Są tutaj portrety królewskiej pary pochodzące ze wschowskiego ratusza.
  Widzisz też dwa kamienne posągi, które pierwotnie ustawione zostały przy bramie miasta, kiedy nowo wybrany król Polski August III odwiedził Wschowę.

  To moje ulubione muzealne eksponaty ;)

  Sala Saska

  Znajdź w tej sali chrabąszcza i ptaszka dziobiącego owoc...
  Jest? Doskonale! Przyjrzyj się pięknym naczyniom. Te biało-niebieskie pochodzą z Delft – do chińskiej i japońskiej porcelany nawiązują orientalnymi wzorami. Na wystawie znajduje się też kolorowy wazon z kwietną dekoracją i panna grająca na flecie – wykonane są z pierwszej, prawdziwej europejskiej porcelany. Nazywamy ją saską, ponieważ jej produkcja rozpoczęła się dzięki decyzji króla Augusta II Mocnego z dynastii Sasów.

  Sala saska

  CIEKAWOSTKI MUZEALNE

  Posłuchaj opowieści o porcelanie: do Europy trafiła ona z Chin i szybko stała się bardzo pożądana, szczególnie wśród bogatych warstw społecznych. Ze względu na tę wartość nazywano ją nawet „białym złotem”. Jednak nie każdego bogacza było na nią stać... i tak w Delft – holenderskim mieście, powstała pierwsza na naszym kontynencie wytwórnia fajansu – tańszego odpowiednika cienkiej, kruchej chińskiej porcelany z niebieskimi wzorami.