• Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionke Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
 • Zwiedzaj
  i słuchaj

  Wystawa

  Jeśli otaczają Cię rysunki, grafiki, obrazy pełne fantastycznych motywów, zwierząt i postaci pobudzających wyobraźnię – to jesteś na wystawie prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Muzeum Ziemi Wschowskiej, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, zgromadziło ponad 300 prac tego artysty.

  A dlaczego ten twórca i jego dzieła są tak cenne dla Wschowy? Dowiesz się z tego przewodnika :)

  Po II wojnie światowej, w 1945 roku, Wschowa znalazła się w granicach Polski – jak za czasów królewskich. Wraz z wieloma innymi Polakami z Kresów Wschodnich przyjechał pociągiem do miasta mały chłopiec – Eugeniusz Get Stankiewicz. Z rodzicami i bratem Januszem zamieszkali przy ulicy Starowiejskiej 9 – nieopodal wiatraka.

  Get - Malarstwo

  Od najmłodszych lat z pasją rysował, malował oraz czytał. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów działającego przy wschowskim Powiatowym Domu Kultury. Koło prowadził malarz Ignacy Bieniek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1959 17-letni Getas wziął udział w dwóch wystawach - wiosną w Zielonej Górze, a jesienią we Wschowie. Był też kronikarzem i autorem rysunków wschowskiej drużyny harcerskiej. Po maturze Eugeniusz Stankiewicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie żył i tworzył jako GET, aż do śmierci w 2011 roku.

  Get - Malarstwo

  Nie wszyscy znają wschowskie szkicowniki mistrza miedziorytu, wybitnego polskiego grafika i plakacisty. Przetrwały one dzięki Januszowi Stankiewiczowi, który był archiwistą twórczości Geta, drukarzem jego prac, a przede wszystkim ukochanym bratem, towarzyszem i najlepszym współpracownikiem. Warto oddać się lekturze szkicowników :) Polecam te z kolekcji Muzeum Ziemi Wschowskiej.

  Pies Ciapek jest bohaterem wielu prac Geta. Pierwowzorem wszystkich Ciapków był ukochany pies z czasów, kiedy Get mieszkał we Wschowie.

  Get - Ciapek

  Kot, nosorożec, zajączek Wprawdzie lew nie był ulubionym motywem artysty, ale zwierzęta już tak – przedstawiamy najsławniejsze: kota, nosorożca i zajączka inspirowane Albrechtem Dürerem.

  Get stworzył własny świat zwierząt, motywów i symboli niezwykle pobudzający wyobraźnię!

  Autoportret, zwany przez Geta z właściwą mu ironią Łbem pojawia się często i zawsze ma do odegrania intrygującą rolę :)

  Get - Malarstwo