• Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionke Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
  • Zwiedzaj
    i słuchaj

    Dziś w tym pięknym budynku znajdują się ważne instytucje kultury: Muzeum Ziemi Wschowskiej i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie. Dawno, dawno temu, w tym miejscu, przy Wielkiej Furcie Kościelnej stała miejska mennica. Na początku XVIII wieku ziemię tę otrzymali jezuici. Zbudowali piętrowy budynek z cegły o łukowatym kształcie. Ta barokowa rezydencja jezuicka przetrwała do dziś.

    Zakonnicy prowadzili szkołę obejmującą pięć klas. Zastanawiasz się może, czego uczyli się w niej młodzi ludzie? Już Ci mówię: algebry, arytmetyki, geografii, geometrii, historii, języka łacińskiego, języka niemieckiego, nauk moralnych, pisania, rolnictwa i wymowy. Na zajęcia wzywały ich tzw. „dzwonki studentów” (niem. Studenten Glocklein), zawieszone na drewnianej wieżyczce.

    Stojąc tyłem do rzeźby na Lwim Mostku możesz dostrzec po drugiej stronie ulicy (jest tam Dom Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek) figurę św. Jana Nepomucena z 1732 roku. Jest on patronem jezuitów, spowiedników, tonących oraz dobrej sławy. Według ludowej tradycji chronił zasiane pola przed powodzią, ale też przed suszą.

    LWI MOSTEK

    W postaci kamiennej rzeźby ustawionej na Lwim Mostku strzegę wejścia na miejską promenadę. Od XIX wieku mieszkańcy Wschowy mogą spacerować wzdłuż murów – tam, gdzie dawniej była fosa i wały obronne.

    Ciekawostki królewskie...
    Figura stojąca na Lwim Mostku to replika, czyli kopia... Oryginały znajdują się obecnie w Muzeum Ziemi Wschowskiej i powstały w 1737 roku z okazji pierwszej wizyty w mieście króla Augusta III, jako wyraz wdzięczności wschowian i oddania władcy należnych mu honorów. Jeden z kamiennych lwów trzyma kartusz z herbem Wschowy, a drugi znak rodu Wettynów, z którego pochodził August. Wtedy lwy zdobiły Bramę Polską, bo przez nią król wjeżdżał do miasta.


    In te Hon(or) – tłum. Szanujemy was


    Per te Pax –tłum. Dzięki wam pokój