• Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionke Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
  • Zwiedzaj
    i słuchaj

    Dawno, dawno temu, w tym miejscu, przy Wielkiej Furcie Kościelnej stała miejska mennica. Na początku XVIII wieku ziemię tę otrzymali jezuici. Zbudowali piętrowy budynek z cegły o łukowatym kształcie. Rezydencja jezuicka przetrwała do dziś. Znajduje się tu Muzeum Ziemi Wschowskiej i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie.

    Jeśli to czytasz i jeszcze nie jesteś w Muzeum, odwiedź je koniecznie :) Stałe wystawy w tej siedzibie opowiedzą Ci o mieszczańskiej i królewskiej historii ziemi wschowskiej, ale przede wszystkim pokażą skarby, które są z nami od pięćdziesięciu lat!

    Hmm... Dokąd w pierwszych krokach...
    Podpowie Ci rymowanka ;)
    Są tam skrzynie, strzelby, waga,
    dla muzeum wielka sprawa,
    tam się skieruj w pierwszych krokach
    i swój spryt mi dzisiaj pokaż.

    krzynie

    Jeżeli dobrze rozszyfrowałeś zagadkę – znajdujesz się w sali rzemiosła. Są tu eksponaty poświęcone dziedzinie, na której od średniowiecza do XIX wieku opierała się gospodarka Wschowy. W szczególności było to sukiennictwo. Na 10 dorosłych mężczyzn 4 z nich to byli sukiennicy!

    Rzemiosło

    I dlatego bardzo cennym skarbem w naszych zbiorach jest wywieszka cechu wschowskich sukienników. Jest to znak łączonego cechu: gręplarzy (rozczesywali i czyścili wełnę), farbiarzy (farbowali sukno) i postrzygaczy (czesali, postrzygali i zdobili sukno). Czy już ją widzisz? Stań przed nią, zgadnij, z jakich materiałów jest wykonana, przyjrzyj się detalom...

    Przejdź do drugiej sali i znajdź w gablocie ten eksponat.

    Rzemiosło

    CIEKAWOSTKI MUZEALNE

    Rzemiosło wschowskie mogło się rozwijać między innymi dzięki Kazimierzowi Wielkiemu – królowi, który po przyłączeniu Wschowy do Polski w 1343 roku nadał przywileje, na podstawie których miasto otrzymało zwolnienie z opłat celnych, wieś Przyczynę i prawo wyrębu drzew w lasach królewskich. Wschowa cieszyła się również poparciem innych władców. Ich przywileje dla miasta znajdziesz na ścianach Muzeum.

    To moi przyjaciele: Versace i Companiero :) Jak widzisz, też często odwiedzają Muzeum Ziemi Wschowskiej. Czy wiesz, jakie to zwierzęta? Jak myślisz, z czyjej wełny wytwarzane były wschowskie sukna?

    Rzemiosło

    Muzeum Ziemi Wschowskiej posiada kolekcję wyrobów ze srebra i cyny. Są one wyeksponowane w salach rzemiosła, w których jesteś. Zazwyczaj wiemy, skąd pochodzą, znamy czas, w którym powstały. Te informacje, jak również sposób pozyskania dla Muzeum, są zapisane na kartach ewidencyjnych zabytków.

    Teraz przyjrzyj się zdobnym, ale też funkcjonalnym przedmiotom w sali srebra i cyny. Każdy z nich oprócz informacji zapisanych w muzealnym archiwum posiada swoją historię. Rzadko ją znamy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby puścić wodze wyobraźni ;)

    Srebrna cukiernica z XIX wieku zamykana jest na kluczyk. Ciekawe dlaczego?
    Jak myślisz, przed kim i przez kogo strzeżony był cukier w bogatych mieszczańskich domach?

    Rzemiosło

    A tu kufelek z cynową pokrywką. Zapewne takie służyły też wschowskim mieszczanom :)
    Czy potrafisz powiedzieć, jakiej pojemności jest ten kufel?
    Popatrz, jest na nim ciekawa obrazkowa historia. Co tu się według Ciebie wydarzyło?

    Rzemiosło

    CIEKAWOSTKI MUZEALNE

    Konwisarz to tajemnicze słowo, które oznacza rzemieślników zajmujących się konwisarstwem, czyli wyrobem (odlewaniem lub wykuwaniem) i obróbką przedmiotów z cyny i spiżu.