• Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionke Normalna czcionka Przełącz na wysoki kontrast
  • Zwiedzaj
    i słuchaj

    50 lat Muzeum

    Życie doczesne jest ulotne i kruche jak bańki mydlane.

    Jeśli jesteś w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, to wiedz, że trafiłeś do wyjątkowego miejsca na mapie Europy. Kiedy na przełomie XVI i XVII wieku zaczęły powstawać cmentarze poza murami miasta – wschowski Staromiejski Cmentarz Ewangelicki był jednym z nich.

    lapidarium

    To miejsce jest pamiątką po dawnych mieszkańcach miasta – ich historie zapisane są na płytach nagrobnych. Spacerując alejkami, możemy podziwiać pomniki w formie prostokątnych tablic z piaskowca. Są na nich inskrypcje napisane w języku niemieckim i po łacinie, a także piękne emblematy, które w symbolicznych przedstawieniach przekazują nam uniwersalne prawdy o świecie, wierze, życiu – o tym, co najważniejsze – o zbawieniu człowieka.

    Warsztaty

    CIEKAWOSTKI MUZEALNE

    Na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim znajdziesz płyty nagrobne upamiętniające wielu znamienitych mieszkańców dawnej Wschowy – pastora Valeriusa Herbergera, zwanego „Małym Lutrem”, który założył cmentarz w 1609 roku; pastora Samuela Friedricha Lauterbacha – kronikarza dziejów miasta; Melchiora Teschnera – wybitnego kompozytora, którego muzyką inspirował się sam Jan Sebastian Bach... Jedna z najpiękniejszych płyt upamiętnia Matthaeusa Vechnera – lekarza miejskiego Wschowy, który pod koniec życia był nadwornym medykiem króla Zygmunta III Wazy! Pamiątkę po innym medyku, tym razem króla Augusta III, Johannie Friedrichu Knollem – odnajdziesz na południowym murze.

    Zachęcam Cię do próby odczytania symboli i ważnych przekazów zawartych w słowno-obrazkowych kompozycjach, zwanych emblematami, uwiecznionych na kamiennych płytach.
    Centralnym punktem zabytkowego cmentarza jest tzw. kaplica pastorów.

    Lapdiarium

    Płyty tu zawieszone upamiętniają wschowskich duchownych, ale nie tylko.
    Ta, przy której chcę Cię zatrzymać, poświęcona jest dziewczynie, która zmarła w wieku 18 lat.
    Miała na imię Margareta, czyli Małgorzata, co oznacza perłę. Dlatego o muszli i perle opowiadają tu emblematy i słowa wyryte w kamieniu.

    Lapidarium

    Taki napis widnieje na tej płycie:
    Mój czytelniku, zrozum mnie dobrze.
    Jej kształtnym ciałem była muszla, w której piękna dusza mieszkała jak perła.
    Perła – symbol duszy
    Muszla – symbol ciała
    Morze – symbol życia doczesnego

    Z tyłu kaplicy pastorów rośnie wiekowa lipa – z pewnością ją zauważysz :)
    Nieopodal jest tabliczka z historią tego drzewa i związaną z nim legendą. Przeczytaj lub poproś o to osobę dorosłą.
    Nie wiemy, czy legenda wskazuje prawdziwe miejsce pochówku tego ważnego pastora. Na cmentarzu znajduje się upamiętniająca go płyta, znajdziesz ją przy bramie przy południowo-wschodniej stronie.

    Lapidarium

    O tym, co było najważniejsze dla Valeriusa Herbergera, mówi inskrypcja:
    Dość znany światu, Valerius Herberger:
    mąż, dla którego Jezus miłością,
    Jezus bojaźnią,
    Jezus wszystkim...

    A znany był światu ze swoich pieśni i kazań. To jego słowa: "Dobre kazanie musi wypływać z serca i kierować zawsze do serca. Kiedy się z sercem rozminie wszystko na nic." Był oddany Bogu i swoim parafianom, z którymi dzielił trudy i radości życia.

    CIEKAWOSTKI MUZEALNE

    Lapidarium to miejsce przechowywania i prezentowania zabytkowych rzeźb, kamiennych tablic, nagrobków, pomników, a także wyjątkowych okazów kamieni naturalnych.

    Na szczególną uwagę zasługuje tu również przyroda – warto zatrzymać się przy tabliczkach opisujących drzewa, krzewy czy kwiaty, ponieważ są na nich bardzo ciekawe wiadomości. Cmentarz to miejsce spoczynku, wiecznego snu. Roślinność dodaje mu tajemniczości, spokoju, powoduje, że spacerując po nim, poddajemy się nastrojowi refleksji i zadumy. Otoczenie zieleni – poprzez swoją barwę – daje nadzieję i pocieszenie. Wiele roślin ma też swoje prastare symboliczne znaczenie. Możesz poczytać o nim na tabliczkach. A to kilka moich ulubionych przykładów – aby zachęcić Cię do studiowania tajemnej wiedzy ;)

    Dąb to symbol siły, męskości i wytrwałości. Poprzez mocne drewno – nieśmiertelności. Klon symbolizuje miłość i długowieczność. Przypisywano mu opiekę nad duszami, a także umiejętność odpędzania diabła od zmarłych.
    Kasztanowiec to symbol uzdrowienia.
    Bluszcz jako wiecznie zielona roślina symbolizuje nieśmiertelność. Przez to, że rośnie jakby przytulając się do drzew, jest też symbolem przywiązania, przyjaźni i wierności.

    Lapidarium